Kwiecień 2024 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Kwiecień 2024

Wydarzenia


"Komputerowy wirus"

W minionym tygodniu w klasach prowadzono zajęcia profilaktyczne dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci internetowej. Uwrażliwiano uczniów na zagrożenia, wdrażano do prezentowania właściwych postaw wobec innych użytkowników sieci. Podsumowaniem lekcji profilaktycznych była praca plastyczno-techniczna  "Komputerowy wirus".

Opracowanie: Zespół do Spraw Bezpieczeństwa


Panele sensoryczne

Uczniowie z klasy IIIB w trakcie zajęć wykorzystali panele sensoryczne wykonane w ramach innowacji pedagogicznej "Czując inaczej" autorstwa pani Kingi Świderskiej i pani Pauliny Sotyń. Przejście po naturalnej ścieżce sensorycznej dostarczyło wielu wrażeń i było ciekawym przeżyciem dla dzieci.

Opracowanie: Okruszek"Dzień Ziemi"

Ubiegły tydzień w świetlicy upłynął w duchu tegorocznego hasła "Planeta kontra tworzywa sztuczne". Uczniowie utrwalili sobie zasady dbania o Ziemię, przypomnieli sobie co to jest recykling. Wykonali prace plastyczne techniczne z materiałów odzyskanych. Był też czas na zabawy konstrukcyjne.

Opracowanie: OkruszekAdopcja Lindy Perełeczki

To już drugi miesiąc jak podjęliśmy się adopcji wirtualnej pieska w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Gdańsku. Potwierdzeniem adopcji jest udostępniony do wglądu certyfikat adopcyjny Lindy Perełeczki.
Adopcja wiąże się z finansowym utrzymaniem pieska. Prosimy o dobrowolne wpłaty na "Okruszkową" Perełeczkę. Więcej informacji o Lindzie Perełeczce można zobaczyć na stronie schroniska, znajduje się tam również opis pieska

Opracowanie: Okruszek
Grafika: AdopcjaLekcja biblioteczna

Uczniowie z klasy IIa i VIIa uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Z uwagą wysłuchali opowiadania pt. ”Ania Robaczek ratuje pszczoły”, a następnie wykonali ślimaka, którego ozdobili  elementami z kolorowego papieru. Serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia które odbyły się w Bibliotece Dziecięcej.

Opracowanie: OkruszekWystawa "Nasze zwierzęta"

Od dnia 26 kwietnia 2024 roku można podziwiać wystawę "Nasze zwierzęta" z fotografiami uczniów z ich pupilami. Wystawa powstała w związku z prowadzonymi działaniami na rzecz zwierząt: szkolną akcją adopcji na odległość psa ze schroniska, koordynowaną przez panie Irenę Kołodziej-Wałęską i Izabelę Michałowską oraz zbiórką karmy dla schroniska w Kołobrzegu w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu, koordynowaną przez panią Annę Olczak. Wystawę przygotował Zespół do Spraw Promocji - pan Krzysztof Biełooki, panie Kinga Świderska i Aleksandra Politowska.

Opracowanie: Zespół do Spraw PromocjiIII Kołobrzeski Dzień Sportu Osób z Niepełnosprawnościami

Za nami już III Kołobrzeski Dzień Sportu Osób z Niepełnosprawnościami, zorganizowany przez Iwonę Bogucką, Wojciecha Buszkę i Rodosława Michałowskiego. W naszych zawodach wzięli udział uczniowie naszego Ośrodka, a także zawodnicy z OSW dla DMN im. Marii Grzegorzewskiej w Sławnie a także reprezentanci Zespół Placówek Specjalnych w Sławoborzu. Nie mogło zabraknąć naszych kołobrzeskich maluszków z Przedszkole Miejskie Nr 1 w Kołobrzegu , Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 6 w Kołobrzegu oraz Specjalny Oddział Przedszkolny w Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II w Kołobrzegu. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem pokonali wszystkie przygotowane przez nas konkurencje. Całe spotkanie przebiegło w pozytywnej atmosferze sportowych zmagań.
Nasze zawody nie odbyłyby się gdyby nie wsparcie wielu osób. III Kołobrzeski Dzień Sportu dofinansowany był przez Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu. Z pozyskanych środków zakupiono medale dla zawodników oraz poczęstunek.  Wyrazy wdzięczności składamy również rodzicom uczniów naszego Ośrodka za dostarczone pyszne ciasta. Ogromne podziękowania składamy uczniom oraz opiekunom z Zespół Szkół Policealnych w Kołobrzegu, Zespół Szkół Ekonomiczno - Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu oraz  wolontariuszom ze Szkolnego Koła Caritas w Szkoła Podstawowa nr 8 w Kołobrzegu. Obsługą medyczną zajęło się SGR "Paramedic" Kołobrzeg  - dziękujemy. Był to cudowny dzień....do zobaczenia za rok.

Opracowanie: OkruszekDzień Ziemi

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Podczas uroczystości uczniowie klasy VIIa zaprezentowali pokaz strojów wykonanych z papieru, plastiku i folii. Wszyscy kibicowali i bawili się podczas konkursów oraz utrwalali wiadomości związane z ochroną przyrody. Nasze hasło na dzisiaj: „Przyjaciel Ziemi”, jest zobowiązaniem do dbania o zieloną planetę.

Opracowanie: OkruszekUdział "Okruszka" w "Mam Talent"

Na zaproszenie Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II w Kołobrzegu wzięliśmy udział w "Mam talent". Naszą szkołę reprezentowała grupa taneczna "Niepowtarzalni". Tancerze dali z siebie wszystko, dzięki czemu zdobyli III miejsce w kategorii klas I-III. Cieszymy się ogromnie z tak dobrego wyniku, ponieważ konkurencja nie była mała. Dziękujemy organizatorom za cudownie spędzony czas, pełen emocji i pozytywnych wrażeń.

Opracowanie: Okruszek


Lekcja biblioteczna

Klasy VIIIa i  VIII b odwiedziły dziś Brzozowy Zakątek. W ramach bajkoterapii zostały zapoznane z treścią książki „Trochę dużo” Oliviera Talleca. To krótka przypowieść o chciwości, zachłanności i braku umiaru, w której dopatrzyć się można hipokryzji, słabej woli i dużych słów, które niewiele znaczą. Można też odkryć warstwę związaną z ekologią, wycinką lasów, pozornym dbaniem o naturę. Najważniejsze jednak było przesłanie, które uświadamiło nam, że wszystko, co robimy, kiedyś odbije się na nas samych.
Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i ciekawe zajęcia.

Opracowanie: Okruszek


Hipoterapia

Uczniowie z klas IIA , IVA, IVB i VI A uczestniczyli w zajęciach hipoterapii w Stadnina Michalski. Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z dotacji Gminy Miasto Kołobrzeg w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert o wsparcie realizacji zadania publicznego w 2024 r.

Opracowanie: OkruszekPraktyki wspomagane

Uczniowie z klasy IIIA PP i IIIB PP podczas praktyk wspomaganych w Gospodaratwie Agroturystycznym Gandelinka Park Kędrzyno wykonywali prace ogrodnicze.

Opracowanie: OkruszekRoztrzygnięcie konkursu gazetki szkolnej

Rozstrzygnięty został kwietniowy konkurs gazetki szkolnej "Echo Okruszka" na projekt wielkanocnego breloka odblaskowego. Laureatom konkursu wręczone zostały dyplomy, nagrody (przybory plastyczne) i wydrukowane projekty breloków na szkolnej drukarce 3D podczas zajęć informatycznych. Drukarka pozyskana została w ramach programu #LabratoriaPrzyszłości. Breloki wydrukowane zostały w ramach innowacji pedagogicznej: "Breloki z drukarki 3D", autorstwa pana Krzysztofa Biełookiego i pani Kingi Świderskiej przy współpracy z redaktorami gazetki szkolnej i Zespołem do Spraw Bezpieczeństwa. Głównym celem konkursu było podniesienie świadomości noszenia odblasków i poznanie zastosowań drukarki 3D. Organizatorzy konkursu gratulują wszystkim laureatom ciekawych pomysłów i życzą dalszych sukcesów.

Opracowanie: Krzysztof BiełookiDar "Okruszka" dla Hospicjum w Kołobrzegu

W marcu na terenie naszego ośrodka została zorganizowana zbiórka środków opatrunkowych i pielęgnacyjnych na rzecz Hospicjum Stacjonarnego w Kołobrzegu.  W akcję włączyli się uczniowie wraz z rodzicami i pracownicy. W krótkim czasie udało się zebrać środki opatrunkowe,  odkażające,  ręczniki i chusteczki jednorazowe, które wpłyną na podniesienie komfortu funkcjonowania osób chorych oraz personelu medycznego. Zebrane środki osobiście spakowali i dostarczyli do  Hospicjum uczniowie z klasy III A PP oraz uczniowie z klasy III B PP, którzy  posadzili również  bratki i uporządkowali teren wokół budynku. To kontynuacja naszej współpracy z Hospicjum. Składamy szczególne podziękowania rodzicom uczniów, którzy zaangażowali się w zbiórkę.

Opracowanie: OkruszekRewitalizacja "Kwietnej łąki"

Uczniowie "Okruszka" realizują tematy związane z wiosną, kwiatami i pracami ogrodniczymi. Atrakcyjną formą nauki są prace praktyczne w ogrodzie. Tym razem uczniowie klas IV A SP i III B SP pod opieką wychowawców, pana Krzysztofa i pani Kingi, porządkowali kwietną łąkę - zagrabili skoszoną trawę, przekopali i zagrabili ziemię, zasiali mieszankę kwiatowo-ziołową. Na koniec zawiesili budkę dla owadów, by podnieść świadomość ekologiczną i mieć swój wkład w ochronę pożytecznych i ważnych dla nas owadów, jak trzmiele czy pszczoły murarki. Nasiona sfinansowane zostały przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci I Młodzieży Niepełnosprawnej "Przyjaciele Okruszka", budka dla owadów przez pana Krzysztofa.

Opracowanie: Krzysztof Biełooki, Kinga ŚwiderskaHipoterapia

Realizacja zajęć hipoterapeutycznych jako forma rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej  intelektualnie.
Od 08 kwietnia 2024 r. do 13 grudnia 2024 r. w stadninie koni w Budzistowie odbywają się zajęcia hipoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z dotacji budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert o wsparcie realizacji zadania publicznego w 2024 r. Celem prowadzenia oraz udziału dzieci i młodzieży w zajęciach hipoterapeutycznych jako aktywnej formy rehabilitacji ruchowej, jest ruchowe i korekcyjne tworzenie optymalnych warunków wszechstronnego rozwoju zmierzających do eliminowania przejawów zaburzeń uniemożliwiających prawidłowy rozwój psychofizyczny. Zakładane cele realizowane będą poprzez udział dzieci i młodzieży w zajęciach hipoterapii. Organizatorem zajęć hipoterapeutycznych jest Stowarzyszenie na Rzecz  Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ,,Przyjaciele Okruszka'', działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym ,,Okruszek''.

Opracowanie: OkruszekWspieramy Schronisko Promyczek w Gdańsku

"Świat byłby lepszym miejscem, gdyby każdy miał możliwość kochania tak bezwarunkowo jak pies" - MK Clinton
W myśl tej maksymy cała społeczność "Okruszka" wspiera Schronisko Promyczek w Gdańsku. Adopcja wirtualna jest jedną z form pomocy opuszczonym pieskom. Realizując zadania z polityki oświatowej uwrażliwiamy uczniów na potrzeby czworonogów, dlatego też adoptowaliśmy dwunastoletnią sunię Perełeczkę, która skradła nasze serce. Wszystkich prosimy o wsparcie.

Opracowanie: Irena Kołodziej-WałęskaŚwiatowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. U nas w Ośrodku obchodziliśmy go dzisiaj. Symbolami solidarności  z osobami z Autyzmem jest kolor niebieski, tęcza, a także puzze i właśnie ten ostatni został wykorzystany podczas naszych warsztatów. Zadaniem każdej klasy było ozdobienie puzzla wg własnego pomysłu. Powstały przepiękne prace... Jak zawsze wszyscy wykazali się niesamowitą kreatywnością. A w fotorelacji zapraszamy do podziwiania tych niesamowitych zdolności plastycznych.

Opracowanie: Okruszek
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego